Slovenské tradičné gazdovstvo

Porada

Dátum: 14.01.2016

Vložil: Peter

Titulok: Odstraňovanie vošiek bez chemického postreku

Odstraňovanie vošiek bez chemického postreku
Vošky parazitujú napríklad na listoch ríbezlí v tom najnemožnejšom čase – keď sa na kríku červenejú plody. Postriekať ich chemikáliou? To nie – bobuľky by sa znehodnotili. Existuje však niekoľko eko-spôsobov, ako ich odstrániť?. Jedným z nich je metóda „mucholapky“. Táto činnosť môže byť dokonca zábavná ak do nej zapojíte svoje deti. Oviňte si prsty dlane ľavej ruky širokou priesvitnou lepiacou páskou tak, aby „lepivá“ strana bola na vrchu a konce zlepte spolu z vnútornej strany prstov. Prikladajte ruku s lepiacou páskou zo spodnej strany listov a vrchnú časť jemne pritlačte k dlani pod listom. Vošky sa nalepia na lepidlo pásky a vy takto na jeden záťah ošetríte 4 – 7 listov. Potom pásku vymeňte a pokračujte ďalej.

Dátum: 14.01.2016

Vložil: Ondrej

Titulok: Prírodny hormon na rozmnožovanie

Vedeli ste, že si môžete vytvoriť vlastný povzbudzujúci hormón pre zakorenenie rastlín, rozmnožujúcich sa odrezkami? Že sa vošky dajú odstrániť z listov aj bez postreku? Že kyslosť pôdy zmeriate aj bez odborníkov? Predstavíme vám 12 záhradkárskych kúzelných trikov, ktoré dajú vášmu pestovaniu rastlín iný rozmer.
Domáci zakoreňovák
Množstvo rastlín sa dá rozmnožovať pomocou odrezkov. Namiesto chemických stimulátorov si však môžete vyrobiť doma vlastný zakoreňovací hormón, ktorý má skvelé účinky. Podstata triku tkvie v tom, že drevná hmota vŕby obsahuje prírodný zakoreňovací stimulátor, ktorý účinkuje aj na iné rastliny. Čo budeme potrebovať? 15 až 20 vetvičiek akejkoľvek odrody vŕby a nádobu s vodou.Návod: Umiestnite narezané vetvičky do nádoby a zalejte mierne vlažnou vodou. Nechajte ich minimálne 24 hodín vo vode (odporúča sa však aj 48 hodinový pobyt), potom vetvičky vyberte a do takto získaného roztoku ponorte na jeden deň odrezky, ktoré chcete zasadiť. Po uplynutí tejto doby ich zasaďte na miesto, ktoré ste si vybrali. Prírodný zakoreňovací roztok je možné uchovať na chladnom mieste, alebo priamo v chladničke po dobu jedného mesiaca bez straty účinku.

Dátum: 14.01.2016

Vložil: Jozef

Titulok: Meranie kyslosti pôdy pomocou sódy a octu

Meranie kyslosti pôdy pomocou sódy a octu
Profesionálne meranie kyslosti pôdy môžeme nahradiť omnoho rýchlejším, lacnejším a spoľahlivým spôsobom pomocou jedlej sódy (bikarbóny) a kuchynského octu. Najprv si však niečo povedzme o kyslosti pôdy. Prečo záleží na tom, či je pôda vo vašej záhrade kyslá, neutrálna, alebo zásaditá? Väčšina rastlín má rada neutrálnu pôdu s pH 6,5 – 7,5. Sú však niektoré, ktoré majú rady kyslejšiupôdu s pH pod 7, alebo zásaditú s pH nad 7. Testovaním môžete zistiť, či nebude potrebné vašu pôdu upravovať (čo sa kyslosti – zásaditosti týka). Test je jednoduchý, vyžaduje si však precíznosť.
Používajte čisté náradie. Z povrchu zeme, z ktorej beriete vzorku, odstráňte všetky nečistoty a z hĺbky asi 4 cm pod povrchom vyberte vzorku zeme (stačí ¼ šálky). Vzorku zalejte destilovanou vodou, aby vzniklo „tekuté bahno“. A potom na túto zmes nalejte ocot. Ak zmes začne vyhadzovať bublinky, zem je zásaditá. Ak na vzorku, odobratú rovnakým spôsobom a zaliatu destilovanou vodou nasypete jedlú sódu, ktorá zareaguje šumením či bublinkovaním, zmes je kyslá. Ak nenastane žiadna reakcia, zem je neutrálna, teda vhodná pre takmer všetky bežné rastliny.

Užitočné rady pre záhradkárov

18.11.2015 21:38

Rada aké rastliny sa znášajú pri sadení

Fakt, že jednotlivé rastlinné druhy na seba pôsobia je známy pomerne dávno. Už pred 2 500 rokmi Číňania upravovali výsadbu rastlinných druhov tak, aby zabránili premnoženiu škodcov. Medzidruhové vzťahy môžu byť rôzne. Od obojstranne prospešných vzťahov po vzťahy kedy jeden druh žije na úkor...
18.11.2015 22:37

Fenologický kalendár

Zima – január Ak nemrzne, môžeme realizovať rez drevín. Okrasné kríky, ako je budleja Davidova, niektoré tavoľníky (­Spiraea­ bumalda, S. japonica) alebo hortenzie (Hydrangea paniculata), hlboko zrežeme a prihrnieme kompostom. Staršie strihané ploty z listnatých...
18.11.2015 22:46

Pestovanie zemiakov v debni

Zemiakový box alebo „potato box“ vám prinesie úrodu až 45 kg zemiakov na m2 Nie je to utópia. Poradíme vám, ako na to. Mnohí, ktorí vlastnia v blízkosti svojho domu väčšie pozemky by aj s pestovaním vlastných zemiakov začali, no pri predstave sadenia, okopávania, neustáleho zbierania...

Prírodna lekáren

/album/zahrada/alchemilka-protizapalom-pre-zeny-jpg/
/album/zahrada/chren-s-medom-proti-prechladnutiu-jpg/
/album/zahrada/lubovnik-dokonala-ocista-a-regeneracia-tela-jpg/
/album/zahrada/medovka-proti-stresu-a-unave-jpg/
/album/zahrada/ochorenie-hornych-ciest-dychacich-jpg/
/album/zahrada/plesne-v-crevach-vytoky-jpg/
/album/zahrada/repovy-med-jpg/
/album/zahrada/srdce-jpg/
/album/zahrada/skorica-jpg/
/album/zahrada/zapal-mocoveho-mechura-jpg/
/album/zahrada/zazvorovy-caj-jpg/

Vyhľadávanie

Kontakt